TPE ja kummielementide kõvadusskaalad

Termoplastsed elastomeerid (TPE) või termoplastilised kummiühendid, nagu neid mõnikord nimetatakse, on materjalide klass, mis käitub nagu kumm, kuid mis on töödeldav nagu plastik. TPE-d koosnevad segude, sulamite või polümeeride kujul olevatest kõva- ja pehmefaasilistest segudest. TPE-materjale kasutatakse sageli olukorras, mis vajavad pehmet puudutust, näiteks hambaharja käepideme haaramisel, või kui soovitakse painduvust. TPE-sid saab kasutada isegi energia neelamiseks akustilistes või vibratsiooni summutavates lahenustes. TPE-d on üsna ainulaadsed materjalid, sest sõltuvalt retseptist võivad need olla ülipehme geeli või kõva plasti kujul nt. polüpropüleen. Seega on „Kõvadus“ oluline omadus, mida mõõdetakse ja täpsustatakse TPE-de puhul.

Kõvadust mõõdetakse Shore'des. Kõvadusskaalad loodi selleks, et pakkuda erinevate materjalide võrdlemisel ühist võrdluspunkti. Shore'i kõvadust mõõdetakse duromeetri abil, millelt näidu saamiseks kasutatakse vedrustatud terasvarrast, mida surutakse TPE pinnale. Näit 0 Shore kirjeldab varda maksimaalset võimalikku vajumist ja 100 Shore näitab, et vajumine pole peaaegu üldse toimunud või on materjali väga tugev vastupidavus sellele.

Erinevate materjalide kõvaduse mõõtmiseks on erinevaid Shore'i kõvadusskaalasid. Iga skaala jaoks on kas erinev proovivarda või süvendi kuju ja konkreetne vedrujõud.

Shore OO skaala mõõdab eriti pehmeid materjale nagu geelid (nt. geeliga sisetallad).

Shore A skaala mõõdab mitmesuguseid materjalitüüpe; alates väga pehmest ja elastsest kuni pooljäiga plastini, millel pole peaaegu üldse elastsust.

Shore D skaala mõõdab väga kõvasid kumme, pooljäikasid ja jäikaid plaste (näiteks PVC-toru). Erinevatel skaaladel kattumine. Näiteks materjal, mille Shore'i kõvadus on 95A, on ka Shore 50D. TPE-d võivad ulatuda 10 Shore OO-st kuni 72 Shore D-ni, hõlmates kõiki kolme kõvadusskaalat, kuid kõige sagedamini kasutatakse siiski Shore A skaalat.